Architekti se zhostili úkolu brilantně. Rodinný dům v obci Zeleneč východně od Prahy si majitelé pochvalují. Obezřetně vybírali pozemek i architektonické služby. V obci žili již několik let a velmi dobře věděli, co jim může dané místo nabídnout.
Preferovali dostatek zeleně, místní vybavenost a rychlé spojení s hlavním městem. Od architektů požadovali kromě jiného i řešení zahrady, která by měla být další obytnou částí domu.
Obytná plocha: 156 m2 (bez teras), zastavěná plocha: 195 m2 (včetně teras a stávajícího objektu garáže), plocha pozemku: 998 m2, konstrukce: zděný dům
„Požadavek plně souzněl se zaměřením našeho ateliéru. Zkoumáme kromě jiného i konkrétní místo a jedinečnost obyvatele budoucího domu. Dáváme celému procesu jistý řád a duši,“ vysvětluje na úvod architekt.
Zahrada a srdce domu
„V původní zástavbě v obci Zeleneč se za hradbou vzrostlých stromů nacházel pěkný pozemek s velkým dominantním buxusem uprostřed. Pozemek se nám líbil a zároveň jsme věděli, že chceme zahradu maximálně zachovat a nepokácet ani jeden strom.
Dokonce i onen buxus se podařilo během stavby deponovat na jiné místo a nyní je součástí takzvané přední části zahrady,“ pokračuje ve vyprávění zástupce rodiny a postupně odhaluje kouzlo zmíněného experimentu. Mezi návrhy zvítězilo řešení s velkým obývacím pokojem ve středu dispozice, z něhož je možné vstoupit do předzahrádky a hlavní zahrady. Okolo obývacího pokoje se jakoby v prstenci řadí jednotlivé místnosti. Udržovaná a poměrně prostorná zahrada se stala dalším obývacím pokojem domu pro čtyřčlennou rodinu.
Dům jako partner
Architekt označuje podobná řešení jako práci s emocemi, s atmosférou a náladou. Propaguje koncept nazvaný „bydlete jako na dobré dovolené“ a inspiraci hledá při svých cestách po celém světě. Individuálně, podle osobnosti majitele i podle daného místa stavby, navrhuje domy jako celek, včetně jejich vybavení. V tomto případě se s majiteli shodl na jednopodlažní zděné stavbě, kombinované s monolitickým stropem. Šikmou střechu požadovala obec, což ovlivnilo i vlastní návrh stavby: „Nakonec vznikla střecha, která má dva pomyslné vrcholy a jejíž tvarování ovlivnilo i fasády domu.
V kombinaci s různými výškami oken, rytmickým střídáním fasády bílé a dřevěné vznikly fasády domu, které jsou každá originálem. Dominantou je okno velkého dětského pokoje otočeného do zahrady, kde je vystoupání střechy využito i v interiéru – jde o jediný převýšený pokoj v domě,“ upřesňuje architekt.