Pokud má však rekonstrukce výrazně zvýšit hodnotu a funkčnost objektu je často nutné vyměnit i stropní konstrukce. O tom, jak to udělat co nejlépe, se dozvíte v článku.
Divíte se, proč se stále více rekonstruuje, když to s sebou nese mnoho „nečekaných překvapení“? Důvodů je hned několik.
Rekonstrukce se provádějí především v historických centrech měst, kde obvykle ani jiná možnost volby pro majitele objektu není. Jindy dům stojí v uliční zástavbě a při jeho zbourání by mohly nastat nejen statické problémy. Dalším důvodem může být prostá kalkulace. Cena za demolici a odvoz suti je stále vyšší a vyšší, stejně jako pořízení pozemku pro výstavbu.
Výměna stropní konstrukce
V případě zásadní rekonstrukce je nutné vyměnit stropní konstrukce. U starších domů jsou obvykle dřevěné a pro nově vnesené zatížení i nedostatečně únosné a neumožňující změnu dispozičního řešení. Často jsou i poškozené zejména v místě uložení trámů do obvodového zdiva od dřevokazného hmyzu či hub.
U rekonstrukcí je navíc obvyklé a vhodné provádět zateplení. To však způsobí zvětšení vlhkosti obvodového zdiva v místě uložení stropních trámů. A asi není zcela optimální investovat do rekonstrukce domu a přitom si nechávat v domě takovou „tikající“ bombu.
Výhody
Výměna stropu umožní obvykle výraznou změnu vnitřní dispozice, konstrukce schodiště (Obr.1 - bednění nového schodiště a schodiště po dokončení) apod. Navíc velmi významná je obvykle i možnost stažení objektu pomocí železobetonového stropu. Jako optimální se zde jeví použití keramobetonového stropu. Pomocí vložené sítě do nadbetonávky získáme možnost stáhnout dům v obou směrech. U keramobetonových stropů je pro jednoduché ukotvení stahujících prvků obvykle prováděno po obvodě pomocí doplňkových stropních vložek s výškou 80 mm ztužující žebro. Tím je umožněno napojení na stávající konstrukci prakticky kdekoliv po obvodě. Obecně se doporučuje takové kotvení obvodového zdiva po cca 4 – 5 m a v každém rohu v obou směrech (u volně stojících budov) alt. kolmo k chodníku u řadové zástavby. Běžný způsob ztažení je protažení závitové tyče skrz zeď (Obr.2 – pozinkovaná závitová tyč ukotvená k trámu stropu) a ukotvením do ocelové plotny (Obr.3 – prostrčená závitová tyč připravená pro osazení roznášecího plechu). Doporučuji použít pozinkované tyče pro eliminaci koroze při případném nedostatečném obetonování tyče ve zdivu.
Více informací: www.wienerberger.cz