Nejčastějším detailem, který se řeší při stavbě bytových domů, je napojení obvodové stěny a stěny mezibytové. Popišme si možná řešení tohoto styku pro nosný stěnový systém zděný z cihel Porotherm.
KOLMÉ NAPOJENÍ
Akustická mezibytová stěna (AKU stěna) je napojena na průběžnou obvodovou stěnu. V případě sendvičové obvodové konstrukce s ETICS je možné napojení řešit třemi způsoby:
1. varianta: Obvodová stěna je průběžná, AKU stěna napojena natupo, styčná spára zcela promaltována, spojení stěn řešeno pomocí dvou stěnových nerezových spon v každé druhé ložné spáře.
2. varianta: Obvodová stěna je provázána s AKU stěnou. V jedné vrstvě je obvodová stěna průběžná, ve druhé vrstvě je přerušena AKU stěnou, dobíhající až do vnějšího líce stěny obvodové.
3. varianta: AKU stěna dobíhá v každém šáru až do vnějšího líce stěny obvodové, napojení obvodové stěny je řešeno pomocí 2 + 2 ks stěnových nerezových spon v každé druhé ložné spáře, svislá spára je zcela promaltována.
Jaký je rozdíl ve výsledku měření stavební vzduchové neprůzvučnosti? Nechali jsme na stavbě provést napojení stěn z cihel Porotherm 25 AKU Z na obvodové zdivo z cihel Porotherm 24 Profi podle první a třetí varianty. Výsledek měření podle první varianty byl R’w = 53 dB, výsledek měření podle třetí varianty byl R’w = 54 dB. Rozdíl 1 dB může někomu připadat málo, je třeba si ale uvědomit, že se jedná pouze o jeden z mnoha detailů při provádění AKU stěn, které mohou ovlivnit výsledné měření stavební vzduchové neprůzvučnosti R’w. Přitom nejde pouze o splnění normou požadované hodnoty stavební vzduchové neprůzvučnosti (pro mezibytovou stěnu je požadováno R’w, pož ≥ 53 dB). Při správném návrhu a provedení detailů napojení AKU stěn z cihel Porotherm AKU je možné naměřit na stavbě i vyšší hodnoty než požaduje norma. Vyšší stavební vzduchová neprůzvučnost, byť jenom o 3 dB, znamená pro uživatele pocitově poloviční hluk a především lepší akustický komfort. Z tohoto důvodu doporučujeme řešit napojení AKU stěny na stěnu obvodovou dle třetí varianty. Případu, kdy je obvodová stěna řešena jako jednovrstvá z tepelně izolačních cihel, se budeme věnovat jindy.
ZALOMENÉ NAPOJENÍ
Dalším příkladem napojení akustické mezibytové stěny na stěnu obvodovou je tzv. zalomené napojení. Jedná se o případ, kdy je AKU stěna napojena na stěnu obvodovou v místě zalomení obvodové stěny.
V případě sendvičové obvodové konstrukce s ETICS je možné toto napojení řešit opět třemi způsoby:
1. varianta: Zalomená obvodová stěna je průběžná, AKU stěna je napojena natupo.
2. varianta: Obvodová stěna je provázána s AKU stěnou.
3. varianta: AKU stěna dobíhá v každém šáru až do vnějšího líce stěny obvodové.
Nejčastěji se při realizaci používá první varianta napojení, kdy AKU stěna dobíhá k vnitřnímu rohu stěny obvodové, případně druhá varianta s provázáním stěn. Z měření na stavbách vyplývá, že v tomto případě může být výsledná hodnota stavební vzduchové neprůzvučnosti snížena více, než je tomu při napojení kolmém. Ve většině případů, kdy nevyšla stavební vzduchová neprůzvučnost, se jednalo o tento detail. Proč je tomu tak, si můžete přečít v dalším článku, který vyjde příští týden.