Prvním opatřením jsou žebříky a dřevěné kulatiny, montované v dolní části střechy. Druhým pak jsou protisněhové háky rozmístěné po celé ploše střechy.
Žebříky a kulatina
Protisněhové žebříky a dřevěné kulatinové zábrany se montují u okraje střechy, kde zachycují sesouvající se sníh z celého střešního povrchu. Žebříky jsou vyráběny nejčastěji z oceli nebo hliníku. Jejich povrch může být potažen vhodnými polyesterovými vrstvami, což umožňuje tyto doplňky barevně sladit s barvou střešní krytiny. Nejčastěji se s žebříky a kulatinou můžete setkat na střechách budov, které se nachází v blízkosti rušných ulic a chodníků. V případě, že projekt vaší střechy nepočítá s použitím protisněhových prvků, je potřeba zkonzultovat možnosti instalace s pokrývačskou firmou, která má zhotovení vaší střechy na starosti.
Kam s nimi
Konkrétní rozmístění protisněhových prvků záleží zejména na tvaru střechy, délce krokve a sklonu střechy. Nejčastěji se montují v druhé řadě nad okapem, ale nejlepší umístění je nad pozednicí. Dá vám to záruku, že nápor sněhu nezpůsobí ohnutí krokví v přesazích.
Ochrana na střešní ploše
Sesouvající se sníh na střeše může také poškodit střešní prvky, které mu stojí v cestě. Vhodným doplněním k protisněhovým zábranám u okapu jsou proto protisněhové háky rozmisťované po celé ploše střechy. Jejich úkolem je zadržování nebo alespoň rozdělení sesouvající se sněhové masy na menší části. Protisněhový hák by měl být umístěn také nad odvětrávací komínek, aby ho masa zmrzlého sněhu nestrhla dolů.
Preventivní prohlídka
Střecha, na které jsou umístěny protisněhové zábrany u okapu a v ploše jsou použity protisněhové háky, a u níž preventivní prohlídka neodhalila žádný viditelný defekt, je přichystaná na začátek sněhové sezony. Ale to bohužel není konec války s bílou hrozbou, protože pokud střechu pokryje vysoká vrstva sněhu, je potřeba provést odsněžení.
Kdy odsněžovat?
Pár centimetrů sněhu na ploše střechy nevadí, ale pokud se sněhu nahromadí hodně, je nutné každou střechu odsněžit. Zvláště důležité je odstraňování sněhu z plochých střech, protože zde může snadno dojít k tragickým stavebním katastrofám, příklady známe z posledních let. Odsněžení je nutno zadat specializované firmě, která odborně zbaví vaši střechu zledovatělé vrstvy, většinou to bývají firmy provádějící také výškové práce, instalace hromosvodů apod. V případě, že by led či sníh ze střechy ohrožoval lidské zdraví či životy, požádejte o pomoc hasiče, ti také mívají přehled o firmách, které tyto práce nabízejí. Rozhodně není vhodné odklízet sníh ze střechy svépomocí ani tím pověřovat nedostatečně kvalifikované osoby, protože chvíle nepozornosti či neopatrnosti může mít vážné následky.
Nutno zdůraznit, že odsněžení střechy není otázka dobré vůle – ale podle zákonných vyhlášek jsou majitelé nemovitostí povinni přemíru sněhu ze střech odstranit. Vyplývá to zejména z ustanovení § 415 občanského zákoníku, podle nějž je každý povinen počínat si tak, aby nedocházelo ke škodám na zdraví, na majetku, na přírodě a životním prostředí.