Zámek je umístěn na okraji obce, na rovině, vedle dvou rybníků a menšího zámeckého parčíku. Areál zámku tvoří ucelená skupina jedenácti budov. Dominantou je dvoupodlažní budova samotného zámku v půdorysném tvaru zalomeného písmene H, mezi jehož severními rameny se skrývá polouzavřené nádvoří.
Současná renesanční podoba zámku byla dokončena v druhé polovině 16. století. Původní zemanská tvrz, z níž zámek v několika etapách vyrůstal, je ještě o sto let starší. Také stáje a další hospodářské budovy vznikaly postupně. Za zmínku stojí sýpka s několikapodlažní celodřevěnou vnitřní konstrukcí. Architektonicky nejhodnotnější částí je samotný zámek.
Jeho sgrafitová fasáda je zdobena pískovcovými ostěními oken s výraznými renesančními římsami a raně barokním vstupním portálem. Původně otevřená arkáda v nádvoří byla nově zasklena do dřevěných výplní. Většina místností má klenby, ve všech ostatních místnostech byl pod ploché stropy proveden pohledový dřevěný trámový strop. Zámek je kompletně nově opatřen interiérovou ornamentální výmalbou stěn a kleneb v renesančním stylu. Nově jsou vestavěna dvě schodiště s originálně provedenými sklo-ocelo-dřevěnými výtahovými šachtami. Valbová střecha z bobrovek byla na některých stranách doplněna malými vikýři pro nové podkrovní pokoje. V těsné blízkosti zámku jsou bývalé hospodářské budovy panství, které utvářely velký hospodářský dvůr ve tvaru U. Ten byl při přestavbě zámku na hotel uzavřen novostavbou s dvojitou sedlovou střechou. Areál je ohrazen zdmi s několika bránami. Celý komplex nyní slouží jako hotel.
V budově zámku jsou salónky a historické apartmány. V kamenných sklepech je vinárna. V hospodářských budovách nově vznikly nejen pokoje pro hosty, ale i velkokapacitní kuchyně, sklady a šatny. Všechny budovy areálu jsou mezi sebou propojeny nově vybudovanými rozsáhlými podzemními chodbami – tunely. Celý areál je vytápěn ekologicky a úsporně teplovodem z nedaleké bioplynové stanice. Přídavné kotle na zemní plyn jsou jen záložní a v posledních mírnějších zimách se nemusely zapínat.
Novostavba
Centrem hotelového komplexu se stala nově postavená budova, která odděluje hospodářský dvůr od nádvoří před zámkem. Má monolitický skelet o půdorysném rozměru 75x24 m s vyzdívkou z cihelného systému Wienerberger. Hlavními důvody pro výběr tohoto osvědčeného systému byly kvalita materiálu, přesnost tvárnic a především rychlost výstavby. Celá budova je zastřešena krovem se dvěma hřebeny ve tvaru W. Jeho konstrukci tvoří prostorový diagonální rastr z lepeného dřeva, který se o sebe v úžlabí opírá (styčník tvoří 10 ks trámů).
V přízemí objektu jsou umístěny recepce a restaurace se salonky a krytou terasou. Kongresový sál je o patro výš pod přiznaným krovem zastřešení. V suterénu bylo vybudováno wellness centrum s hotelovým vnitřním bazénem, saunami a vstupem k venkovnímu bazénu.
Obnova historických budov
Stávající budovy byly zrekonstruovány s použitím původních konstrukcí i materiálů – hodnotnější části se opravovaly restaurátorsky, při doplňování konstrukcí se většinou použily tradiční řemeslné postupy. Smíšené kamenné i cihelné zdivo bylo na mnoha místech potřeba zateplit bez zásahu do fasády. To se provedlo vnitřní přizdívkou z tvárnic Multipor. Ty byly výborným a také prodyšným podkladem pro obnovení vápenných kletovaných omítek. Krovy jsou původní, dveře i okna na zámku jsou dubové v provedení historických replik, neboť původního se nezachovalo vůbec nic.
Vestavba do seníku
Do rekonstruovaného objektu bylo opět z cihelného systému Wienerberger vystavěno obvodové zdivo z bloků s výplní minerální vatou Porotherm T 50. Pro dělicí příčky mezi jednotlivými místnostmi byly použity tvárnice AKU.
Zámek byl na seznamu nejohroženějších památek ČR a nebýt úsilí investora, který ho opravil a také mu vdechl nový život a využití, tato renesanční ozdoba Třebíčska by nenávratně zanikla. Rekonstrukce by svým rozsahem, podílem tradičních i uměleckých řemesel, pečlivě vyřešenými architektonickými detaily a také nákladností měla být inspirací pro záchranu dalších zchátralých historických staveb.
Rekonstrukce zámku Valeč na Třebíčsku získala titul Prestižní stavba Kraje Vysočina; zámek zároveň obdržel nejvíc hlasů od veřejnosti.
Více informací: www.wienerberger.cz