Pasivní dům není nijak novou záležitostí a prakticky ho v určité formě známe již od dob Sokrata, kdy byly využívány solární zisky k vytápění domu. Pasivní standard spadá do oblasti nízkoenergetického stavění.
Přinášíme pokračování článku z minulého týdne zaměřeného na parametry a důležité body, které se vám budou hodit pro stavbu pasivního domu.
Požadavky na větrání
Větrání musí garantovat přívod venkovního a zdravotně nezávadného vzduchu do domu a zároveň odvod znehodnoceného vzduchu z objektu (vydýchaného, přehřátého, smíseného se škodlivinami z kuchyňských výparů apod.). Nesmí přitom docházet k průvanu, neboť ten víří prach a dovnitř mohou vnikat nejrůznější nečistoty. Venkovní vzduch by měl cíleně proudit odvodními zařízeními (kuchyně, WC a koupelna) tak, aby se v něm zachycovaly škodliviny. Proto musí být venkovní vzduch nasáván z čistého, zdravotně nezávadného prostředí (ze stinné, severní části budovy). Vzduchotechnická zařízení s úpravou teploty přiváděného vzduchu musí být podle normy vybavena automatickou regulací.
Akustická pohoda
Ke zdravému prostředí v domě neodmyslitelně patří i ticho. Zdánlivá samozřejmost, ovšem klid přispívá ke komfortu bydlení a hlavně dopřává nezbytnou relaxaci a duševní regeneraci. Příslušná akustická norma předepisuje hodnotu zvukové izolace mezi pokoji téhož bytu pouze v bytových domech (min. 42 dB), což ovšem neznamená, že v rodinném domě by to mělo být jinak. Pro neprůzvučnost je rozhodující zejména plošná hmotnost stěny (rozměry a přesnost zdicích prvků, umožňujících zdění s přesnými spárami, tloušťka a hmotnost omítkové vrstvy apod.).
Vynikajících parametrů proto dosahují domy stavěné z cihelného zdiva. Akustika se týká i příček, stropních konstrukcí a souvrství podlah.
Obecné pravdy O zvuku
- Kvalitu akustické izolace materiálu či konstrukce udává hodnota zvukové pohltivosti. Nejlépe pohlcují zvuk masivní materiály s velkou měrnou hmotností (např. zdivo)
- Použitím akustické izolace v příčce snížíte prostupující hluk až o 20 dB.
- Kvalitním řešením detailů a spojů zvýšíte zvukoizolační schopnost konstrukcí až o 10 dB.
- Plovoucí podlahy nejlépe tlumí těžká kamenná izolace (za plovoucí jsou někdy mylně označovány svrchní podlahové pláště z laminátu).
- Zvuk se nesmí šířit vedlejšími přenosovými cestami (prostupy rozvodů sítí, topení, podhledy, spáry). Prostupy se utěsňují speciálními tmely a pružnými hmotami.
- Neprůzvučnost dveří je výrazně nižší než neprůzvučnost příčky, což snižuje celkovou neprůzvučnost stěny.
Názor odborníka
Hlavními přednostmi pasivních domů jsou jejich promyšlený návrh a kvalitní provedení tak, aby při potřebě minimálního množství energie zajistily vysoce kvalitní a zdravé vnitřní prostředí. Díky maximálnímu využití dobré orientace domu, energie slunce a kvalitní obálky spotřebuje pasivní dům dva až třikrát méně energie na vytápění než dům nízkoenergetický a zhruba o 90 % méně než dům v běžném standardu.
Kromě toho jsou pasivní objekty charakteristické tím, že mají výjimečně dobré a zdravé vnitřní klima – tedy bez ohledu na počasí a roční období je uvnitř stále stejně příjemně, je zde permanentně čerstvý vzduch, v létě nehrozí nepříjemné přehřívání, v zimě rosení oken, vznik plísní atd. Pasivnídům rozhodně není jen o tabulkových a výpočtových hodnotách, ale především o uživatelských parametrech, k nimž patří příjemná teplota v létě i v zimě, dostatek čerstvého vzduchu bez nepříjemného průvanu, kvalitní a zdravé vnitřní prostředí. To vše s minimem vynaložené energie a tím i nákladů na provoz.