Nabízí se tedy otázka, zateplovat nebo ne? Odpovědět není tak složité, jak by se zdálo. Rozhodující jsou tepelně izolační vlastnosti materiálů tvořících obvodové zdivo domu.
V našich zeměpisných šířkách dominuje staletími prověřený materiál, tedy cihla. Proto se i dnes stále používá jako masivní stavební materiál s výbornou schopností akumulovat teplo. Pokud se rozhodnete pro stavbu nového domu a vyberete si cihly s dostatečně vysokými tepelně izolačními parametry, zateplovat rozhodně nemusíte. A to ani v případě, že si chcete nechat postavit pasivní dům.
Volba cihel HELUZ Family 2in1 nebo i cihel HELUZ Family bez výplně je vhodnou volbou pro zdravé bydlení. Z těchto cihel postavíte nízkoenergetický i pasivní dům, aniž byste museli obvodový plášť zateplovat. Kromě úspory finančních prostředků a času ušetříte také rizika spojená se zateplováním.
Rizika dodatečně zateplené fasády
Většinou se zateplují starší budovy, kde se tento postup zdůvodňuje horšími tepelně izolačními vlastnostmi zdiva. Pokud je energeticky neefektivní budova správně zateplena, bude nový plášť, většinou z polystyrenu, plnit svoji funkci zhruba 30 let, pokud se ale struktura zateplení nenaruší. Mechanická odolnost nového pláště je jednou ze slabin zateplovacích systémů. Může ho poškodit prudký náraz míče nebo tvrdého předmětu, také datel si zde rád dělá dutiny, protože považuje polystyrenové zateplení za útulné místo pro život. Jakékoliv, i drobné mechanické poškození, každou prasklinu, je nutné hned opravit, aby se dešťová voda nedostala pod zateplení až na zdivo.
Ve výčtu negativ, která se objevují při zateplení fasády, je možné pokračovat. Patří sem také horší propustnost vodních par v porovnání se zdivem bez venkovního zateplení. Dům, jak se říká, nedýchá a v místnostech se častěji tvoří plísně. Příčin může být hned několik. Často se například začne zateplovat na ještě mokré obvodové zdivo, do kterého, po dokončení hrubé stavby, napršelo. Zateplením se zdivo uzavře a vlhkost se odpařuje do interiéru, kde se sráží na vnitřních omítkách. Pak stačí jen „šetrněji“ větrat a problém s plísní je na světě. Pokud se chceme vyhnout těmto úskalím, je dobré při výběru zdiva vsadit např. na cihelné bloky HELUZ mající výrazné tepelně izolační, mechanické i další užitné vlastnosti.
Pasivní dům roku 2016
O kvalitě cihel HELUZ svědčí i první místo pro dům v soutěži Pasivní dům roku 2016. Dům ve Vraném nad Vltavou byl postaven z jednovrstvého zdiva z cihel HELUZ. Bez zateplení zde vzniklo úsporné, zdravé a komfortní bydlení.