Cihelné bloky, cihly a střešní tašky se skládají z přírodních surovin jílu a vody, které jsou získávány velmi ohleduplným způsobem. Jsou vyráběny v místě trhu, což zajišťuje, že je dopravní vzdálenost velmi krátká. Kromě toho mají velmi dlouhou životnost, více než 150 let*. Čím delší je životnost, tím menší je počáteční dopad materiálu na životní prostředí.
Jíl je přírodní surovina, která se těží místně, a to s maximální možnou ohleduplností k životnímu prostředí a biologické rozmanitosti rostlin a živočichů. Kromě toho je jíl extrémně dostupnou surovinou a těžba je vždy lokální - je vždy jasné, odkud pochází.
Na rozdíl od dřeva nedochází v cihlářské výrobě k využívání velkých území. Těžba jílu se děje ekologicky šetrným způsobem, šetřícím zdroje.
Hliniště, která již nejsou používána mohou být přeměněna na přirozený biotop, jako jsou rezervoáry pitné vody, vodní nádrže nebo je lze použít pro zemědělství nebo lesnictví. Hliniště mohou být přeměněna tak, aby sloužila jako stanoviště rostlin a živočichů, a tím je možné udržovat biodiverzitu Cihly a tašky se vyrábějí především v místě trhu. Nejen, že surovina pochází z dané oblasti - hliniště jsou často velmi blízko výrobnímu závodu - ale také celý výrobní proces probíhá převážně ve stejné oblasti. Tím pádem nejsou cihelné stavební materiály přepravovány na dlouhé vzdálenosti. Výroba cihel a tašek vytváří pracovní místa a celý hodnotový řetězec zůstává v regionu.
Cihly a tašky se vyrábějí především v místě trhu. Nejen, že surovina pochází z dané oblasti - hliniště jsou často velmi blízko výrobnímu závodu - ale také celý výrobní proces probíhá převážně ve stejné oblasti. Tím pádem nejsou cihelné stavební materiály přepravovány na dlouhé vzdálenosti. Výroba cihel a tašek vytváří pracovní místa a celý hodnotový řetězec zůstává v regionu.
Trvanlivost je důležitým parametrem při určování, jak dalece udržitelný stavební materiál je. Po celou dobu životnosti je dopad výrobního procesu na životní prostředí velmi nízký.
Udržitelnost stavebního materiálu lze vyjádřit pomocí tzv. environmentálních produktových prohlášení (EPD) podle evropské normy EN 15804. Evropská asociace TBE - pro střešní tašky a cihly v Evropě - vyvinula pokyny v souladu s normami, které jsou založené na přístupu „od kolébky do hrobu“, který rovněž bere v potaz přínos opětovného použití a recyklace s ohledem na referenční životnost 150 let
Výhody cihelného zdiva vs. dřevo
Čím delší je životnost, tím lepší výsledky jsou u masivních cihlových staveb v porovnání s domy s dřevěnou rámovou konstrukcí. I pokud počítáme jen dobu 100 let, masivní cihlové stavby vykazují nižší dopad na životní prostředí než dřevostavby. Všechny ukazatele ekologické rovnováhy - např. poptávka po primární energii, potenciál tvorby ozonu, potenciál globálního oteplování, potenciál eutrofizace, náklady životního cyklu, atd. - vykazují lepší výsledky pro zděné cihlové stavby.